Megvannak a Magyar Mozgókép Díjak idei jelöltjei

Immár publikus, hogy a Magyar Mozgókép Díj előzsűri bizottsága kategóriánként melyik 5 alkotást és alkotót jelöli 2022-ben a Magyar Mozgókép Díjakra. A feleségem története, A játszma, a Külön falka, Az unoka és a Magyar Passió versenyeznek a legjobb nagyjátékfilm kategóriában.

A korábbi gyakorlattal ellentétben idén a Magyar Mozgókép Díj előzsűri bizottságába a Magyar Filmakadémia szekciói mellett kategóriánként egy-egy tagot delegált a Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa, a Nemzeti Filmintézet, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói, valamint a Magyar Operatőrök Társasága (HSC). Az ő szavazataik alapján dőlt el, hogy mely alkotásokat és alkotókat jelölik a Magyar Mozgókép Díjakra.

A legjobb nagyjátékfilm kategóriában idén A feleségem története, A játszma, a Külön falka, Az unoka és a Magyar Passió versenyeznek. A legjobb rendező díj öt nevezettje Fazakas Péter A játszma, Deák Kristóf Az unoka, Enyedi Ildikó A feleségem története, Papp Gábor Zsigmond a Bereményi kalapja és Eperjes Károly a Magyar Passió című alkotásáért. A legjobb elsőfilmesnek járó díj sorsa Deák Kristóf (Az unoka), Kis Hajni (Külön falka), a Lőrincz Nándor–Nagy Bálint páros (Legjobb tudomásom szerint), Fabricius Gábor (Eltörölni Frankot) és Fazekas Máté (Kilakoltatás) között dől majd el. A legjobb női főszereplő kategóriában Hámori Gabriellát jelölték a Legjobb tudomásom szerint, Mentes Júlia Virgíniát az Ida regénye, Mészáros Blankát a Kilakoltatás, Léa Seydoux -t A feleségem története és Molnár Piroskát Bors néni című filmben nyújtott alakításáért. A legjobb férfi főszereplő kategóriában Thuróczy Szabolcs (Szia, Életem!) Eperjes Károly (Magyar Passió), Kulka János (A játszma), Mátray László (Attila, Isten ostora) és Dietz Gusztáv (Külön falka) közül kerül majd ki a győztes. Az operatőrök között Rév Marcell (A feleségem története), Nyoszoli Ákos (Külön falka), Maly Róbert (Az unoka), Nagy András (A játszma) és Dobos Tamás (Eltörölni Frankot) versenyez majd.

A legjobb tévéfilmnek járó díj jelöltjei Goda Krisztina Ida regénye, Pacskovszky József Kék róka, Vidnyánszky Attila Attila, Isten ostora, Novák János Bors néni,valamint Vékes Csaba és Olt Tamás Korai menyegző című alkotása. A legjobb egészestés dokumentumfilm kategóriában a mezőny annyira erős volt, hogy a jelölések számát a bizottság az eredetileg tervezett háromról ötre emelte. Így az Egy mindenkiért, a Bereményi kalapja, a Triptichon: Esterházy János élete és öröksége, a Dívák és A bereki ember jutottak a versenybe. A legjobb rövid dokumentumfilmek közül az Otthon, otthon (rendező: Nagy Anikó Mária és Szabó Attila), a Jankovicsok (rendező: Szabó Szonja), a 101. magyar népmese (rendező: Novák Tamás), A varázsló – Csernus Tibor festőművész (rendező: Surányi András) és a Mi, svábok mindig jó magyarok voltunk (rendező: László Gábor) lesznek versenyben. A legjobb kisjátékfilm öt jelöltje a Szelfi Egyetem (rendező: Bánszki Kristóf), a Diszkó Diktátor (rendező: Kőváry Dániel), a Magunk maradtunk (rendező: Kovács Ákos), az Elfelejtett nemzedék (Aracsi Norbert) és a Missing light (rendező: Török Előd). A legjobb animációs film kategóriában az Otthon (rendező: Rofusz Kinga), A piros veréb (rendező: Rófusz Ferenc), az ACID (rendező: Koós Árpád,), a Janó Manó és az elveszett harmatcseppek 12. rész (rendező: Miklósy Zoltán és Herkó Attila) és a Legendás család (rendező: Glaser Kati) című filmek szállnak majd versenybe. A legjobb tévésorozat kategóriában A mi kis falunk 5. évad 18. rész (rendező: Kapitány Iván és Lóth Balázs), a Doktor Balaton 1. évad 80. rész (rendező: Cibulya Nikol, Csicskár Dávid, Fazekas Csaba, Gergely Zoltán és Politzer Péter) és a Shakespeare/37 – Montague és Capulet (rendező: Magács László) közül kerül majd ki a győztes.

A jelöltek teljes listája alant olvasható. A legtöbb szavazatot kapott 5-5 alkotás és alkotó közül a Magyar Filmakadémia tagsága titkos szavazással dönt majd a nyertesekről. Az ünnepélyes díjátadóra június 12-én a Magyar Mozgókép Fesztiválon kerül sor, ahol 20 kategóriában adják át a legjobbaknak a Magyar Mozgókép Díjakat.
 

MAGYAR MOZGÓKÉP FESZTIVÁL 2022 - JELÖLTEK

 

LEGJOBB JÁTÉKFILM 

A feleségem története (rendező: Enyedi Ildikó, producer: Mécs Mónika)

A játszma (rendező: Fazakas Péter, producer: Lajos Tamás)

Külön falka (rendező: Kis Hajni, producer: Berkes Júlia, Zachar Balázs)

Az unoka (rendező: Deák Kristóf, producer: Zákonyi S. Tamás)

Magyar Passió (rendező: Eperjes Károly, producer: Hábermann Jenő)

 

LEGJOBB TÉVÉFILM

Ida regénye (rendező: Goda Krisztina, producer: Lajos Tamás)

Kék róka (rendező: Pacskovszky József, producerek: Helmeczy Dorottya és Kálomista Gábor)

Attila, Isten ostora (rendező: Vidnyánszky Attila, producer: Lajos Tamás)

Bors néni (rendező: Novák János, producer: Mihályfy Borbála, Pék Csaba)

Korai menyegző (rendező: Vékes Csaba, Olt Tamás, producer: Roskó Péter, Fülöp Péter)

 

LEGJOBB EGÉSZESTÉS DOKUMENTUMFILM 

Egy mindenkiért (rendező: Muhi András Pires, producer: Muhi András Pires, Horváth-Szabó Ágnes, Mesterházy Ernő)

Bereményi kalapja (rendező: Papp Gábor Zsigmond, producer: Herner Dániel)

Triptichon: Esterházy János élete és öröksége (rendező: Zsigmond Dezső, producer: Csányi János)

Dívák (rendező: Kőrösi Máté, producer: Csukás Borbála, Oláh Kata)

A bereki ember (rendező: Bertha Lívia, producer: Dr. Kovács Zoltán, Lajos Tamás, Vida Joe)

 

LEGJOBB RÖVID DOKUMENTUMFILM

Otthon, otthon (rendező: Nagy Anikó Mária, Szabó Attila, producer: Hajnal Gergely)

Jankovicsok (rendező: Szabó Szonja, producer: Csortos Szabó Sándor)

101. magyar népmese (rendező: Novák Tamás, producer: Novák Tamás)

A varázsló – Csernus Tibor festőművész (rendező: Surányi András, producer: Csáky Attila)

Mi, svábok mindig jó magyarok voltunk (rendező: László Gábor, producer: Huth Gergely)

 

LEGJOBB KISJÁTÉKFILM 

Szelfi Egyetem (rendező: Bánszki Kristóf, producer: Dr. Nagy Endre)

Diszkó Diktátor (rendező: Kőváry Dániel, producer: Kőváry Dániel)

Magunk maradtunk (rendező: Kovács Ákos, producer: Hábermann Jenő)

Elfelejtett nemzedék (rendező: Aracsi Norbert, producer:  Gundy Kristóf, Verebélyi Gábor)

Missing light (rendező: Török Előd, producer: Kádár Márk)

 

LEGJOBB ANIMÁCIÓS FILM 

Otthon (rendező: Rofusz Kinga, producer: Klingl Béla)

A piros veréb (rendező: Rófusz Ferenc, producer: Hajdú Zsófia)

ACID (rendező: Koós Árpád, producer: Klingl Béla)

Janó Manó és az elveszett harmatcseppek 12. rész/ Hajsza a Határvidéken (rendező: Miklósy Zoltán, Herkó Attila, producer: Konrád Éva)

A legendás család (rendező: Glaser Kati, producer: Mikulás Ferenc)

 

LEGJOBB ELSŐFILMES RENDEZŐ 

Deák Kristóf (Az unoka)

Kis Hajni (Külön falka)

Lőrincz Nándor–Nagy Bálint (Legjobb tudomásom szerint)

Fabricius Gábor (Eltörölni Frankot)

Fazekas Máté Bence (Kilakoltatás) 

 

LEGJOBB TÉVÉSOROZAT 

A mi kis falunk 5. évad 18. rész – A barátnő (rendező: Kapitány Iván, Lóth Balázs, producer: Vezető producer: Kapitány-Diószegi Judit, RTL kreatív producer: Herman Péter)

Doktor Balaton 1. évad 80. rész (rendező: Cibulya Nikol, Csicskár Dávid, Fazekas Csaba, Gergely Zoltán, Politzer Péter, producer: vezető producer: Kapitány-Diószegi Judit, producer: Kapitány Iván, Boris Mihály, TV2 kreatív producer: Csányi Márton)

Shakespeare/37 – Montague és Capulet (rendező: Magács László, producer: Csutak Tamás, Herner Dániel, Magács László)

 

LEGJOBB RENDEZŐ

Fazakas Péter (A játszma)

Deák Kristóf (Az unoka)

Enyedi Ildikó (A feleségem története)

Papp Gábor Zsigmond (Bereményi kalapja)

Eperjes Károly (Magyar passió)

 

LEGJOBB NŐI FŐSZEREPLŐ 

Hámori Gabriella (Legjobb tudomásom szerint)

Mentes Júlia Virgínia (Ida regénye)

Mészáros Blanka (Kilakoltatás)

Léa Seydoux (A feleségem története)

Molnár Piroska (Bors néni)

 

LEGJOBB FÉRFI FŐSZEREPLŐ

Thuróczy Szabolcs (Szia, Életem!)

Eperjes Károly (Magyar passió)

Kulka János (A játszma)

Mátray László (Attila, Isten ostora)

Dietz Gusztáv (Külön falka)

 

LEGJOBB OPERATŐR 

Rév Marcell (A feleségem története)

Nyoszoli Ákos (Külön falka)

Maly Róbert (Az unoka)

Nagy András (A játszma)

Dobos Tamás (Eltörölni Frankot)

 

LEGJOBB FORGATÓKÖNYVÍRÓ 

Köbli Norbert (A játszma)

Szántó Fanni–Kis Hajni (Külön falka)

Enyedi Ildikó (A feleségem története)

F Várnai Péter, Horváth Áron, Petrik András (Magyar passió)

Grosan Cristina–Rainer-Micsinyei Nóra (A legjobb dolgokon bőgni kell)

 

LEGJOBB HANGMÉRNÖK / HANGMESTER 

Stefano Campus (A feleségem története)

Balázs Gábor (A játszma)

Dusan Kozák (Külön falka)

Zányi Tamás (Eltörölni Frankot)

Madaras Attila (El a kezekkel a papámtól!)

 

LEGJOBB ZENESZERZŐ 

Szirtes Edina „Mókus” (Korai menyegző)

Rakonczai Viktor (El a kezekkel a papámtól!)

Vígh Dávid, Zságer Balázs (Eltörölni Frankot)

Borsos Oleg (Külön falka)

Csengery Dániel (Ida regénye)

 

LEGJOBB VÁGÓ 

Bartos Bence (Bereményi kalapja)

Kovács Zoltán (A játszma)

Rumbold László (Attila, Isten ostora)

Szalai Károly H.S.E. (A feleségem története)

Gorácz Vanda (Külön falka)

 

LEGJOBB DÍSZLETTERVEZŐ 

Valcz Gábor (El a kezekkel a papámtól!)

Bozóki Mara (Kék róka)

Oleksandr Bilozub (Attila, Isten ostora)

Takács Eszter (Korai mennyegző)

Horváth Viktória – Nánássy Zsolt (Nagykarácsony)

 

LEGJOBB JELMEZ 

Flesch Andrea (A feleségem története)

Giliga Ilka (Külön falka)

Keszei Borbála (Nagykarácsony)

Kemenesi Tünde (A játszma)

Tóth Linda Rita (Legjobb tudomásom szerint)

 

LEGJOBB MASZK 

Kreuzer Barbara (sminkmester), Nádasdi Sándort (sminkmester), Ipacs Szilviát (sminkmester) és Tóth Zoltánt (mesterfodrász) (A feleségem története)

Hortobágyi Ernella (A játszma)

Bujdosó Magdolna (Magyar Passió)

Kriskó Ancsa (Az unoka)

Kund Barbara (El a kezekkel a papámtól!)

 

LEGJOBB MELLÉKSZEREPLŐ

Sergio Rubini (A feleségem története)

Füsti Molnár Éva (Külön falka)

Hámori Gabriella (A játszma)

Hernádi Judit (A legjobb dolgokon bőgni kell)

Nagypál Gábor (El a kezekkel a papámtól!)